Kapela

Kapela

Skupina vznikla 6. ledna 1997 v Opavě jako rodinné trio (Eva Juřenová - baskytara, Pavel Juřena - banjo a syn Tomáš Juřena - kytara). Sestava byla záhy doplněna mandolinistou a majitelem vynikajícího tenoru Honzou Meiselem a kytaristou a lead zpěvákem Honzou Sabolem, který se zcela přirozeně stal i frontmanem kapely. Nastává období rychlého růstu kapely, hrajeme po celé ČR, na Slovensku, v Rakousku, Polsku a v Holandsku, natáčíme demo a pak své první CD.

V r. 2000 Tomáš, který hraje sólovou kytaru a dobro, odchází do skupiny Fragment a kapela poprvé musí hledat novou cestu.

Tomáše nahradili kytarista a zpěvák Martin Vitásek a hráč na dobro Karel Soukop, kapelu doplnil také houslista Vláďa Peška. V této sestavě jsme opět jezdili hrát do Holandska, Polska, Belgie a Německa, natáčíme pro ostravskou televizi, pro naše i zahraniční rozhlasové stanice. Po několika letech Martin odchází do jiné kapely, nicméně i tak jsme v r. 2006 získali na EWOB ve Francii 3. místo.

Po vážné nehodě frontmana a lead zpěváka Honzy Sabola, který se pak ke kapele už nevrátil, nastalo mezidobí, kdy kapela opět hledala svou novou tvář. V té době také odešel Honza Meisel ke skupině Blue Rej a u nás vypadalo to na konec muzicírování.


Následovala řada personálních změn, jejichž výsledkem je dnešní koncept velké bluegrassové kapely, ve které působí jak stálí členové, tak stálí hosté. Tento koncept nám umožňuje hrát a účastnit se koncertů a festivalů, i když někteří muzikanti či zpěváci momentálně chybí.

Stylově lze nyní skupinu umístit na rozhraní tradičního a moderního bluegrassu, repertoár je tvořen převzatými skladbami, eventuálně s vlastním aranžmá. Všechny texty jsou výhradně anglické.

Hudebnímu stylu odpovídá také tradiční oblečení členů skupiny na pódiu - tmavý oblek, kravata, klobouk apod., zcela ve shodě s výrokem otce bluegrassu, Billa Monroea: "You cannot play the bluegrass music in the striped pants." (Nemůžete hrát bluegrass v proužkovaných kalhotách). Retro-dojem z vystoupení skupiny je umocněn používáním prostorových mikrofonů.

Díky svým výrazným zpěvákům se Bluegrass Comeback může věnovat také čtyřhlasému zpěvu a capella ve stylu barbershop.


Bluegrass Comeback pořádá každý rok od r. 1997předvánoční festival s názvem „Bluegrassové návraty“ a přibližně jednou za měsíc pořádá otevřené bluegrassové jamy.

Kromě toho můžete skupinu potkat na různých, většinou tuzemských, festivalech a klubových večerech.